Skip to content
Fruit and vegetable basket subscription in Nancy and Metz 🥕
Country/region
Neary Neary
Account Open cart Shopping Cart Total: 0.00 € 0 products in your cart
Open cart0
  • 📍 The Market (Nancy/Metz)
    • Fruit and vegetable baskets 🥗
    • Subscriptions 🥣
    • Vegetables 🥕
    • Fruits 🍊
    • Grocery & Farm 🍪
  • 🍳 Magazine & Recipes
    • Air Fryer Guide 🍟
    • Comparisons 🍳
    • Recipes & Beer
    • Raclette 🧀
    • Soups 🥣
    • Air Fryer Recipes 🔥
    • Pies and quiches 🍕
    • Recipe by Region 🥣
    • AOP and IGP Calendar 🍑
    • Seasonal guides 👌
    • The mirabelle plum 🍑
    • Recipe idea 🍳
    • Magic recipes 🍲
    • Neary's Recipes 🍲
    • Smoothie recipes 🥤
    • Salad recipes 🥗
    • The sauces 🥣
    • Fruits 🍓
    • Vegetables 🥕
    • Cooking 🍳
    • The seasonal calendar 📅
    • Tips 👌
    • cL to ml converter 🧪
    • Smoothie Blenders 🥛
    • Blender Comparison 🍓
    • Cookbooks 📚
    • The Air Fryers 🍗
    • Smeg ✨
  • 🏢 Business Offer
    • Fruits at the office 🍏
    • QVT Calculator 😃
    • QVT Blog 🙋
    • Gift basket 📅
  • 👨‍🌾 Producers
  • Contact us 📞
Menu
  • 📍 The Market (Nancy/Metz)
    • Back
    • Fruit and vegetable baskets 🥗
    • Subscriptions 🥣
    • Vegetables 🥕
    • Fruits 🍊
    • Grocery & Farm 🍪
  • 🍳 Magazine & Recipes
    • Back
    • Air Fryer Guide 🍟
    • Comparisons 🍳
    • Recipes & Beer
    • Raclette 🧀
    • Soups 🥣
    • Air Fryer Recipes 🔥
    • Pies and quiches 🍕
    • Recipe by Region 🥣
    • AOP and IGP Calendar 🍑
    • Seasonal guides 👌
    • The mirabelle plum 🍑
    • Recipe idea 🍳
    • Magic recipes 🍲
    • Neary's Recipes 🍲
    • Smoothie recipes 🥤
    • Salad recipes 🥗
    • The sauces 🥣
    • Fruits 🍓
    • Vegetables 🥕
    • Cooking 🍳
    • The seasonal calendar 📅
    • Tips 👌
    • cL to ml converter 🧪
    • Smoothie Blenders 🥛
    • Blender Comparison 🍓
    • Cookbooks 📚
    • The Air Fryers 🍗
    • Smeg ✨
  • 🏢 Business Offer
    • Back
    • Fruits at the office 🍏
    • QVT Calculator 😃
    • QVT Blog 🙋
    • Gift basket 📅
  • 👨‍🌾 Producers
  • Contact us 📞
  • Account
Facebook Instagram LinkedIn Pinterest TikTok Twitter YouTube
Language
Country/region
Home/ Search results for "asperge"

Search results

17 results found for for "asperge"
Showing 1 - 17 of 17 results

Products (15)

Livraison à domicile Fleur de Sel au Piment d’Espelette AOP BIO - Boite de 125g - Neary - Sels et aromatiques - Provence tradition
Livraison à domicile Fleur de Sel au Piment d’Espelette AOP BIO - Boite de 125g - Neary - Sels et aromatiques - Provence tradition
Regular price 6.99 € Unit price55.92 € / kg
Organic Fleur de Sel with Espelette Pepper AOP - 125g Box
Livraison à domicile Huile d’olive AOP Nyons – Vierge extra – 50 cl - Neary - Huiles - Le Brin d'Olivier Collection
Regular price 19.99 € Unit price39.98 € / l
Nyons PDO Olive Oil – Extra Virgin – 50 cl
Livraison à domicile 🌿 Asperge Sauvage – 200g - Neary - Salades et Feuilles - Neary
Livraison à domicile 🌿 Asperge Sauvage – 200g - Neary - Salades et Feuilles - Neary
Regular price 3.99 € Sale price6.99 € Unit price19.95 € / kg
🌿 Wild Asparagus – 200g
Sold Out -43%
Livraison à domicile 🌿 Asperges Blanches – 500g - Neary - Racines - Neary
Livraison à domicile 🌿 Asperges Blanches – 500g - Neary - Racines - Neary
Regular price 3.99 € Sale price5.99 € Unit price7.98 € / kg
🌿 White Asparagus – 500g
Sold Out -33%
Livraison à domicile 🌱 Asperges vertes - 500g - Neary - Légumes - Neary
Livraison à domicile 🌱 Asperges vertes - 500g - Neary - Légumes - Neary
Regular price 7.99 € Sale price9.99 € Unit price15.98 € / kg
🌱 Green asparagus - 500g
Sold Out -20%
Livraison à domicile 🌿 Asperges des Sables des Landes IGP - 500g - Neary - Légumes - Neary
Livraison à domicile 🌿 Asperges des Sables des Landes IGP - 500g - Neary - Légumes - Neary
Regular price 7.99 € Sale price12.99 € Unit price15.98 € / kg
🌿 Asparagus from the Sables des Landes PGI - 500g
Sold Out -38%
Livraison à domicile Velouté d'Asperges (50cl) - Maison Marc | 100% Naturel & Fait en France - Neary - Epicerie salée - Maison Marc
Regular price 7.90 € Sale price8.90 € Unit price15.80 € / l
Asparagus Velouté (50cl) - Maison Marc | 100% Natural & Made in France
Sold Out -11%
Livraison à domicile 🍑 Abricot confiture - Colis de 5kg - Neary - Fruits à noyau - Neary
Livraison à domicile 🍑 Abricots – 1 kg – Douceur ensoleillée de la vallée du Rhône - Neary - Fruits à noyau - Neary
Regular price 4.99 € Sale price5.99 € Unit price4.99 € / kg
🍑 Apricots – 1 kg – Sun-drenched sweetness from the Rhône Valley
Sold Out -17%
Livraison à domicile 🍑 Colis de Mirabelles de Lorraine IGP – Colis de 5kg - Neary - Fruits à noyau - Neary
Livraison à domicile 🍑 Colis de Mirabelles de Lorraine IGP – Colis de 5kg - Neary - Fruits à noyau - Neary
Regular price 34.99 € Sale price39.99 € Unit price6.98 € / kg
🍑 Package of Mirabelle Plums from Lorraine PGI – 5kg package
Sold Out -13%
Livraison à domicile 🍇 Colis de Figues de Solliès AOP - Neary - Fruits rouges - Neary
Livraison à domicile 🍇 Colis de Figues de Solliès AOP - Neary - Fruits rouges - Neary
Regular price 24.99 € Sale price32.99 € Unit price12.49 € / kg
🍇 Package of Solliès AOP Figs
Sold Out -24%
Livraison à domicile 🥔 Pommes de Terre de Noirmoutier IGP - Primeurs Sirtema | Neary - Neary - Pommes de terre - Neary
Livraison à domicile 🥔 Pommes de Terre de Noirmoutier IGP - Primeurs Sirtema | Neary - Neary - Pommes de terre - Neary
Regular priceOn Sale from 6.99 € Unit price6.99 € / kg
🥔 Noirmoutier Island Potatoes PGI - Sirtema Early Potatoes | Neary
Sold Out -14%
Livraison à domicile 🍑 Abricots Rouges du Roussillon AOP – colis de 5 kg - Neary - Fruits à noyau - Neary
Regular price 24.99 € Sale price28.99 € Unit price4.99 € / kg
🍑 AOP Red Apricots from Roussillon – 5 kg pack
Sold Out -14%
Livraison à domicile Terrine de campagne au piment d'espelette - Neary - Terrine - Maison Robert
Regular priceFrom 4.10 € Unit price41.00 € / kg
Country terrine with Espelette pepper
Sold Out
Livraison à domicile 🎃 Courge Spaghetti – 1 pièce (≈ 1 kg) - Neary - Courges - Neary
Regular price 3.49 € Unit price3.17 € / kg
🎃 Spaghetti Squash – 1 piece (≈ 1 kg)
Sold Out
Livraison à domicile Chips BBQ "au piment d'Espelette" - 120g - Neary - Chips - Thaas chips
Livraison à domicile Chips BBQ "au piment d'Espelette" - 120g - Neary - Chips - Thaas chips
Regular price 3.59 € Unit price29.92 € / kg
BBQ chips "with Espelette pepper" - 120g
Sold Out

Blog Posts (2)

Asperge : cuisson, recettes, saison, on vous dit tout ! - Neary
Asparagus: cooking, recipes, season, we tell you everything!
Apr 03, 2022
🥣 Cuisson asperges blanches - Neary - Livraison panier de fruits et légumes
🥣 Cooking white asparagus
May 20, 2025
NEARY

Enjoy the freshness of French terroir, delivered to your home 🥕

Facebook Instagram LinkedIn Pinterest TikTok Twitter YouTube
Information
Welcome The team Terms of Use General Conditions Shipping Policy Refunds Confidentiality Legal notices Product replacements Contact Recruitment
Recipes and tips
Recipe by Region 🥣 Tips 👌 The seasonal calendar 📅 Cooking 🍳 Vegetables 🥕 Fruits 🍓 The sauces 🥣 Salad recipes 🥗 Air Fryer Recipes 🔥 Smoothie recipes 🥤 Neary's Recipes 🍲 Magic recipes 🍲 Recipe idea 🍳 The mirabelle plum 🍑 Pies and quiches 🍕 Seasonal guides 👌 AOP and IGP Calendar 🍑 Comparisons 🍳 Recipes & Beer
Info & Contact

NEARY
9 avenue du Général de Gaulle
54280 Seichamps - France

09 70 95 46 61

contact@neary.fr

Copyright © 2026 Neary.
Language
Country/region
Item added to your cart
View Cart
Go to top